Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přednáška v synagoze

30. 5. 2012

 

Přednáška v kostele Církve československé husitské v Kladně.
 
Při procházce Kladnem z náměstí Starosty Pavla okolo Komerční banky najdeme proti budově Státního archivu kostel Církve československé husitské.Na kostele je upevněna kovová deska , které si málo který kolemjdoucí všimne , s nápisem .
 Bývalá synagoga byla postavena r. 1884 stavitelem Emanuelem Brandlem s novorenesančními prvky.Nová vnitřní úprava provedena podle návrhu architekta Rabensteina.
 A zde , v bývalé synagoze se 28.května 2012 sešla skupina našich členů 3.MO SDČR o.s. Kladno , aby si prohlédla výstavu obrazů a kreseb Václava Lamera - Poselství Davidovy hvězdy a následně vyslechla přednášku paní PhDr. Evy Bodlákové o historii kladenské synagogy a hrozném osudu židů z Kladna a okolí. kteří byli v roce 1942 ve dvou transportech odvezeni do Terezína. Odvlečeno bylo 1623 lidí , věznění a trýznění jich přežilo pouhých 120.Jedná se o největší tragedii v dějinách Kladenska.
V současnosti byly navázány kontakty s přímými potomky kladenských židů, žijícími v  USA a uskutečnilo se setkání s nimi přímo v Kladně . 
Přednáška byla velmi emotivní a na všechny přítomné silně zapůsobila . Nakonec nás paní doktorka pozvala do kostela na Noc kostelů 1.6.2012 od 19. do 22.hodiny.
 
Za účastníky 3.MO SDČR o.s. Kladno napsala Ing Pavla Zajícová