Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva zámku v Lysé nad Labem

25. 6. 2012

 

Návštěva v Lysé
 
V Lysé nad Labem se nachází nejen výstaviště, kam rádi zajíždíme na různé výstavy, ale i krásný zámek. Není běžně přístupný, protože je zde umístěn Domov pro seniory, ale díky spolupráci s členem KR Středočeského kraje p. Mšálem, který nám poskytl kontakt na Dr. Kořínkovou, jsme se mohli 15.června 2012 podívat nejen do přístupných zahrad plných barokních soch, ale i do interiéru zámku a byl nám poskytnut úžasný průvodcovský výklad paní Dr Kořínkovou.
Původně gotický hrad byl přestavěn na renesanční zámek. Koncem 16. století byl upraven na letní sídlo císaře Rudolfa II.
Na konci třicetileté války koupil zámek Jan Karel Špork. Jeho syn František Antonín nechal provést barokní úpravy.
Měli jsme možnost prohlédnout si fresky. Ta nejzajímavější představuje bitvu s Turky na řece Rábu a hrdinný boj Jana Karla Šporka. Turci byli poraženi a Jan Karel byl odměněn titulem říšský hrabě. Fresky v dalších sálech představují hlavně biblické a mytologické výjevy. František Antonín procestoval jižní a západní Evropu a tak si nechal vymalovat veduty, které mu toto putování po Itálii, Německu, Francii a Anglii připomínalo. V roce 1681 si přivezl z Francie u nás neznámý lesní roh.
Prohlédli jsme si sály, knihovnu, schodiště a kapli. Krásný zážitek nám připravil Dr. Kořínek tím, že nás při vstupu do kaple přivítal hrou na varhany a zpěvem.
Prošli jsme i část zámeckého parku před východním křídlem, který má charakter francouzské zahrady. Je zde umístěno 47 zajímavých soch. Jedná se o krásné barokní plastiky z 1. poloviny 18. století. Některé jsou dílem žáků M. B. Brauna.
Poutavé a zajímavé vyprávění naší průvodkyně pí. Dr Kořínkové trvalo více jak hodinu, ale většina z nás ani čas nevnímala. Děkujeme.
 
Za3. MO SDČR o.s. Kladno Zorka Karausová